Обережно, гриби!

Опубліковано: 01.08.2018
Богомол Алла Григорівна, Завідувач токсикологічного відділення, Лікар вищої кваліфікаційної категорії

Отруєння грибами продовжує залишатись актуальною проблемою в Україні. Не дивлячись на всі зауваження фахівців і досить непогану інформованість про ризики для здоров’я і навіть життя, у грибних регіонах України випадки отруєння грибами лише частішають.

З досвіду роботи в токсикологічному відділенні Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги можу сказати, що найбільш небезпечні – гриби, що своїми формами нагадують опеньки, сироїжки, дощовики і шампіньйони.

Для розуміння проблеми: в нашому відділенні, починаючи з 20 чисел липня, після дощів і з настанням грибного сезону, постійно знаходиться від п’яти до десяти осіб, що отруїлися грибами. На щастя за останні роки летальних випадків не було, хоча інколи до нас привозять дуже важких пацієнтів, що по декілька днів лежать у реанімації.

Головною причиною отруєнь є надзвичайно високі концентрації токсичних речовин у грибах, що збирають в зоні великих міст, у промислових зонах, біля автостоянок, великих трас, хімічно забруднених територій.  Гриби, наче губка, всмоктують будь-які отруйні речовини з землі та навіть з  повітря.

Тому перше правило. Якщо збираєте гриби, беріть їх тільки в екологічно чистій місцевості. Навіть їстівний, відомий вам гриб, який ви знайшли у придорожній лісовій смузі, може бути отруйним. Випадки були, не так давно до лікарні привезли п’ять осіб, що поїли грибів, що знайшли уздовж дороги.

Друге. Брати можна лише тільки ті гриби, які добре знаєте. Сумніваєтесь – краще залиште.

Третє. Відправляйтеся на грибне полювання з людиною, яка має великий досвід збору грибів. Це точно збереже час, нерви, а, можливо, здоров’я.

Після того, як принесли «здобич» додому, упорядкуйте за сортом, сумнівні або з дефектом – відкиньте.

Потім обробляйте виходячи з виду гриба. Рецепти легко знайдете в Інтернеті. Але пам’ятайте. Головне – гарна термічна обробка.

А тепер давайте поговоримо, що робити, якщо все ж таки після вживання грибів ви почуваєтесь якось не так.

Ознаки отруєнь (симптоми)

Основні ознаки отруєння грибами – нудота, блювота, значне виділення слини, болі в животі, порушення свідомості,  запаморочення, головні болі, зорові галюцинації.

Види отруєнь грибами

1. Отруйними грибами. Так, таке трапляється, білою поганкою (блідою поганкою. Буває сіра, біла, зелена). Навіть – мухомором-червоним, інколи вживають і їх.
  2. Умовно їстівними (доброякісними) грибами. Це тоді, коли гриби не пройшли певну кулінарну або термічну обробку «неправильно приготовані», або виросли на забрудненій території.

Цікаво, що ознаки отруєння саме отруйними грибами з’являються пізніше, через 6 -24 години після прийому. Симптоми отруєння умовно їстівними грибами з’являються через 1,5 – 2 години.

Тому, якщо ви відчуваєте нездужання через досить короткий проміжок часу – спробуйте лікуватися самостійно, якщо не допомагає – викликайте швидку. Якщо ж пройшло досить багато часу – ваше життя під загрозою, терміново набирайте 103.

Лікування

До приїзду швидкої промийте шлунок теплою солоною водою або слабким розчином перманганату калію (марганцівки).

Визвіть блювоту, потім випийте холодного чаю. Ні в якому разі не можна їсти, пийте якомога більше води. Прийміть активоване вугілля 3-10 таблеток.

Ну й головне. Не ризикуйте і краще вживайте гриби, що вирощені в штучних умовах за спеціальною технологією. А прогулятися лісом можна і без ризиків для здоров’я, шукаючи гриби та залишаючи їх на місці.

Хай ростуть!

І будьте здорові!

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, Київська лікарня швидкої допомоги, Киевская больница скорой помощи, больница скорой помощи, БСП, Киевская городская клиническая больница скорой медицинской помощи, КГКБ СМП

Всі публікації автора