Укуси комах можуть бути небезпечними!

Опубліковано: 30.08.2018
Небор Ярослав Ярославович – Лікар-токсиколог вищої кваліфікаційної категорії відділення токсикології КМКЛ ШМД

Укуси бджіл, ос, шершнів та ґедзів (рос. — овод) — дуже болючі і неприємні, до того ж у багатьох випадках викликають алергічну реакцію, особливо у дітей. Трапляються і летальні випадки. Так, на початку серпня цього року від укусу шершня загинув житель Харкова, а минулого року від укусу бджоли пішов з життя  55-річний чоловік.

Якщо людина не має алергічної реакції на отруту цих комах, то один чи два укуси не становлять загрози для її життя та здоров’я.  Звісно, місце укусу неприємно болить, червоніє та набрякає, та за кілька годин, біль та інші симптоми поступово зменшуються, а через добу-другу взагалі зникають.  Тут допомогти собі можна самостійно: якщо є жало (жало мають тільки бджоли)  —  обережно його  витягти, продезінфікувати рану і прикласти холодний компрес. Не зайвим також буде прийняти антигістамінний препарат.

Загрозливою є велика кількість укусів перепончастокрилих (пильщики, оси, бджоли, мурахи — ред.), адже отрута, яку вони вприскують  дуже токсична. Якщо укусів більше трьох варто звернутися до лікаря. Небезпечно також коли об’єктом атаки стало обличчя, шия або ротова порожнина (як це сталося минулого року з чоловіком, що загинув від укусу бджоли — ред.) у місті укусів обов’язково з’являться  набряки, і людина може просто задихнутися.

Велику загрозу оси та бджоли становлять для людей, що мають підвищену чутливість до їх отрути. Алергічні реакції бувають декількох видів: загальна алергічна реакція з проявами на шкірі (кропив’янка), алергічна реакція по типу набряку Квінке та анафілактичний шок.

Кропив’янка – комаха укусила в руку чи ногу, а все тіло вкривається червоними плямами і починає неприємно свербіти. У деяких випадках можливе навіть підвищення температури. Потрібно обов’язково прийняти антигістамінний препарат і звернутися до лікаря.

Набряк Квінке – дуже небезпечна реакція, що проявляється у вигляді набряку шкіри або слизової оболонки,  наростає дуже швидко і протікає безболісно. Часто спостерігається набряк гортані або трахеї,  людині важко дихати і якщо вчасно не надати медичну допомогу, постраждалий  може померти від асфіксії.

Анафілактичний шок – є найбільш важким проявом системної алергії і представляє дуже серйозну загрозу для життя людини. Характеризується загальною слабкістю, підвищеним потовиділенням  і  стрімким  зниженням артеріального тиску.  Постраждалого необхідно терміново доставити до медичного закладу.

Людям, які вже стикалися з такими серйозними проявами алергії, обов’язково  потрібно брати із собою на природу  медичні препарати швидкої допомоги. Які саме, підкаже Ваш лікар алерголог. Рекомендується обходити місця скупчення цих комах, і якщо укусу уникнути не вдалось – негайно викликати швидку. У тих випадках, коли раніше алергічної реакції не відмічалось, проте  після  укусу самопочуття погіршується, не варто очікувати що наслідки минуть самі, краще перестрахуватися і терміново звернутися за медичною допомогою.

Пам’ятайте,  що уважне ставлення до здоров’я свого та оточуючих,  та прості правила безпеки,  дозволяють уникнути багатьох неприємностей, а інколи рятують життя.

Факти:

Для людини середньої ваги смертельна доза бджолиної отрути становить 0,2 г, що відповідає укусам 250-500 бджіл. Але людина з алергією на бджолину отруту може померти і від єдиного укусу.

Перша допомога потерпілому від отрути перетинчастокрилих

Залишити місце скупчення комах, аби не допускати нових укусів.

Виявивши жало — слід обережно видалити його разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем знизу догори. Бажано робити це чистими руками!

Для послаблення місцевої токсичної реакції зразу ж після ужалення  потрібно прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витягненню отрути з рани і попереджує розвиток набряку. Якщо набряк болючий і не зникає можна потерти укушене місце таблеткою валідолу.

При загальній токсичній реакції, щоб загальмувати всмоктування, на місці набряку слід покласти  лід аба холодний компрес. Потерпілому рекомендується більше пити. Алкоголь категорично заборонено, поскільки він сприяє збільшенню проникливості судин, що призводить до посилення набряку.

Не можна використовувати для місцевого охолодження сиру землю, глину, як робить дехто, це може призвести до зараження правцем або зараження крові!

Особливо термінові міри необхідні в разі розвитку анафілактичного шоку

Потерпілого слід укрити, обкласти грілками з теплою водою, дати 1-2 таблетки дімедролу, 20-25 крапель кордиаміну і терміново викликати «швидку допомогу» або доставити потерпілого в медичний заклад.

У важких випадках, коли у потерпілого зупиняється серце і припиняється дихання, необхідно до приїзду «швидкої допомоги» робити серцево-легеневу реанімацію – штучне дихання і закритий масаж серця.

Люди, які страждають алергією до отрути бджіл, цікавляться, чи можна їм їсти мед. Можна. Мед і отрута бджіл не мають спільних антигенів. Спільні антигени з отрутою має прополіс, тому користуватися прополісом не слід.

І будьте здорові!

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, Київська лікарня швидкої допомоги, Киевская больница скорой помощи, больница скорой помощи, БСП

Всі публікації автора