Інсульт. У Вас є лише 2 години, щоб доставити хворого у лікарню

Опубліковано: 04.09.2018
Небор Ярослав Ярославович, Лікар нейрохірургічного відділення №2

Інсульт одна з найголовніших причин смерті в Україні. За даними ВООЗ, 17% або близько  100 тисяч всіх зареєстрованих  смертей в Україні, сталися в результаті инсульту.

Ця небезпечна хвороба вражає головний мозок, який регулює усі функції людського організму, і тому є дуже небезпечною. Більше 50% людей, що пережили інсульт помирають протягом року після нападу. Багато хворих залишаються інвалідами.

В залежності від локалізації та масштабу ураження,  порушуються зір, слух, когнитивні або рухові функції, можливий повний параліч. За останні роки хвороба значно помолодшала –  інсульти трапляються і у віковій категорії до сорока років. Так, у 2016 р. в Україні інсульт перенесли 97 805 людей, з них 33% —  працездатного віку.

Куріння, стреси, нераціональне харчування, малорухливий спосіб життя, відсутність повноцінного відпочинку, надмірне вживання алкогольних напоїв – все це призводить до утворення атеросклеротичних бляшок та розвитку гіпертонічної хвороби, яка, в свою чергу, є основним фактором ризику виникнення інсультів. Не останню роль у порушенні мозкового кровообігу відіграють захворювання серця та цукровий діабет.

За патогенезом розрізняють два типи інсульту: ішемічний ( приблизно 80%) та геморагічний  (приблизно 20%).

Ішемічний інсульт виникає внаслідок порушення мозкового кровообігу: кров не проходить через спазмовану та вражену атеросклерозом судину або вона закупорена тромбом.

Починається масова загибель чутливих до кисневого голодування клітин головного мозку. Від того, наскільки швидко буде відновлено мозковий кровообіг, залежить подальший перебіг захворювання. Інсульт — часзалежне захворювання. Кожна секунда може вартувати людині життя та здоров’я.

Дві години від початку нападу: за цей час хворого потрібно доставити до медичного закладу, встановити діагноз та розпочати лікування. Чим пізніше надати медичну допомогу, тим гірший прогноз для хворого. Виключається з роботи уражена ділянка головного мозку і настають незворотні зміни.

Тож якщо Ви помітили у себе або у своїх близьких подібні симптоми –  не баріться і  негайно викликайте швидку:

1. асиметрія обличчя, дуже часто спостерігається опущення кутика роту
  2. порушення мовлення
  3. слабкість або оніміння руки або ноги
  4. запаморочення, сплутана свідомість
  5. у важких випадках можлива втрата свідомості.

Геморагічний інсульт – крововилив у головний мозок. Трапляється значно рідше, проте частіше призводить до трагічних наслідків. Дуже часто  винникає при розриві судини при артеріальній гіпертензії, а також при травмах голови.

Може супроводжуватися головним болем, запамороченням, нудотою, а інколи і втратою свідомості. При підозрі на геморагічний інсульт потрібна негайна госпіталізація до нейрохірургічного відділення. Тут за допомогою СКТ або МРТ лікарі виявлять розміри гематоми, ділянку розповсюдження крововиливу, і вже маючи картину ураження проведуть необхідне оперативне втручання.

Аби уникнути цієї загрозливої хвороби-вбивці під назвою інсульт, варто більш уважно ставитися до свого здоров’я. Не палити та не зловживати алкогольними напоями, якісно відпочивати та харчуватись, займатися фізичними вправами.

Зробіть собі за правило щорічне профілактичне обстеження у сімейного лікаря. Для хворих на гіпертонічну хворобу обов’язковим буде постійний контроль артеріального тиску. В зоні ризику також хворі на цукровий діабет. Особливо уважними до стану свого здоров’я повинні бути люди старші 60 років, а також ті, хто має генетичну схильність до серцево-судинних захворювань.

Дослухайтеся  до свого самопочуття, і у випадку, якщо у Вас або у когось із Вашого оточення виявиться один із наведених вище симптомів – терміново викликайте швидку.

Пам’ятайте, у випадку з інсультом ЧАС – це врятовані або назавжди втрачені клітини головного мозку.

Кілька простих дій, які допоможуть вчасно розпізнати інсульт:

• Попросіть людини посміхнутися. Якщо він хворий – один куточок рота повинен бути опущений.
  • Обидві руки не піднімаються, одна ослабла.
  • Нерозбірливо вимовляє своє ім’я. Не може зв’язно сказати речення.
  • Попросіть людини висунути язик. У здорової людини він не повинен бути викривлений.
  • У хворого може двоїтися в очах, його може нудити. Часто не орієнтується в просторі і не розуміє, де знаходиться.

Долікарська допомога за ознак інсульту:

• покласти хворого на тверду поверхню;
  • під голову покласти подушки;
  • розстебнути комір, зняти одяг, що стискує;
  • відкрити вікна, забезпечити приплив повітря;
  • виміряти тиск;
  • при ознаках блювоти, повернути голову хворого набік, щоб він не захлинувся блювотними масами.

Щиро бажаю Вам  здоров’я!

Трохи цифр:

• Інсульт — це друге за розповсюдженістю захворювання в Україні. У 2016 р. в Україні інсульт перенесли 97 805 людей, з них 33% — працездатного віку. Середня цифра захворюванності – 100 тис. людей щороку.
  • За даними ВООЗ, 17% або близько 100 тисяч всіх зареєстрованих  смертей в Україні, сталися в результаті инсульту.
  • В рейтингу смертей від цієї хвороби Україна в 2014 году посіла 41 місце, але все одно відноситься до групи країн з високим рівнем смертності від цього захворюванння. На перших трьох позиціях — Індонезія, Монголія та Росія.

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, Київська лікарня швидкої допомоги, Київська лікарня швидкої допомоги, лікарня швидкої допомоги, БСП, Київська БСП, лікарня швидкої, КМКЛ ШМД