Побутові травми. Перша допомога

Побутові травми. Як надати першу допомогу

Як їх розрізнити.

При саднах і подряпинах ушкоджується тільки поверхневий шар шкіри. При порізах – всі її шари, а в ряді випадків і тканини, які лежать нижче. Опік – це пошкодження тканин в результаті впливу надмірно високої температури, електричного струму або хімічної речовини. В побуті найбільш поширений перший – термічний – тип опіків. 

При невеликих порізах і ранах:

Промийте рану 3%-ним перекисом водню, а при його відсутності – чистою (по можливості охолодженою кип’яченою) водою з милом за допомогою ватного або марлевого тампона. Добре змийте мило водою. 

Рекомендуємо! Перев’язувати подряпину, невелике садно потрібно тільки в тому випадку, коли необхідно зупинити кровотечу або не дати цьому місцю травмуватися повторно. Відкрита подряпина (садно) зазвичай заживає швидше. 

Висушіть шкіру навколо рани, обробіть її краї 5% настоянкою йоду або іншим антисептичним засібом. 

Закрийте рану стерильною марлевою серветкою і накладіть пов’язку. 

При серйозних порізах і ранах: 

Якщо у потерпілого сильна кровотеча, підніміть уражене місце вище рівня грудей і щільно притисніть краї рани стерильною марлевою серветкою або згортком з чистої тканини. Якщо потрібно – тримайте серветку протягом 10-15 хвилин, поки кровотеча не припиниться. 

Обробіть краї рани протимікробними, антисептичними засобами. 

Покладіть на рану стерильну марлеву серветку і зафіксуйте її бинтом (хусткою або іншою чистою тканиною). Пов’язка не повинна бути занадто тугою. Якщо кров просочилася через першу пов’язку, накладіть другу – давлячу пов’язку. 

Увага! Не знімайте попередню пов’язку, так як можете пошкодити кров’яний згусток, який вже утворився, і кровотеча відновиться. 

При опіках: 

Якщо опік термічний, охолодіть пошкоджену область струменем холодної води, замороженим м’ясом з холодильника або шматочком льоду, обернувши лід або м’ясо тонким рушником. Охолодження повинно тривати не менше 15 хвилин. 

Щоб запобігти проникненню інфекції, на обпечене місце потрібно накласти суху, нещільну, стерильну пов’язку. Увага! Ні в якому разі не можна використовувати присипки і мазі (особливо на жировій основі). Під ними температура обпалених тканин буде знижуватися набагато повільніше. Дуже небезпечно змащувати опік спиртом або одеколоном – викличете больовий шок. 

За хімічного опіку уражене місце треба промити великою кількістю води. Змиваючи хімічну речовину, вода зменшує її концентрацію. Якщо кислота або луг (наприклад, каустична сода, негашене вапно) потрапили на шкіру через одяг, то спочатку треба їх змити, а потім обережно розрізати і зняти з потерпілого мокрий одяг. 

При опіку лугом стерильний шматок бинта чи марлі змочують розчином борної кислоти (чайна ложка на склянку води) або слабким (трохи кислим) розчином оцту і накладають на місце опіку. 

В тому випадку коли опік викликаний кислотами, марлю просочують розчином харчової соди (чайна ложка на склянку води). 

Важливо! 

Великі і глибокі опіки іноді ведуть до виникнення опікової хвороби. При цьому спостерігається ослаблення діяльності серця, порушення функцій нирок, печінки, всіх видів обміну речовин в організмі. У потерпілого частішає пульс, підвищується температура тіла, пропадає апетит, іноді буває блювота. Важкі, великі опіки небезпечні тим, що можуть викликати шок – різке пригнічення життєво важливих функцій організму, що призводять іноді до трагічного результату. 

Такому хворому потрібно максимальний спокій і якнайшвидша медична допомога. Все що ви можете зробити в цьому випадку – це дати йому 15-20 крапель настоянки валеріани, загорнути його в чисте простирадло і чекати приїзду швидкої допомоги. 

Дуже важливо!  Звертайтеся до лікаря!

Обов’язково потрібно звертатися за медичною допомогою, якщо: 

  • При порізі спостерігається сильна кровотеча, що супроводжується великою втратою крові. 
  • Додатково накладена пов’язка, що давить швидко просочується кров’ю. 
  • Рана отримана від укусу тварини або людини. 
  • Довжина порізу більш 2 см, рана глибока, її краї розійшлися – доведеться накласти шви. 
  • Рана забруднена, а людина при цьому раніше не була щеплена проти правця або був щеплений більше 5 років тому. 
  • Поріз або садно розташовані в області голови, і це супроводжується нудотою і блювотою. 

До речі, про забої

Крім порізів і опіків дуже поширені забої. І чимало проблем в цьому випадку доставляють гематоми, а просто кажучи – синці. Вони “цвітуть” практично всіма кольорами веселки: від червоного, лілового, вишневого та синього до жовто-зеленого і жовтого. 

У перші 10-15 хвилин після падіння до забитого місця потрібно прикласти бутель з льодом або заморожений шматок м’яса чи пакет із замороженими овочами з морозильника. Це допоможе зменшити  набряклість. А густо намазаний на забите місце гель-ангіопротектор посприяє якнайшвидшому розсмоктуванню синця. Прекрасно сприяє розсмоктуванню синцю  лист алое, а також ватно-марлева подушечка, змочена в яблучному оцті, розведеному водою в пропорції 1: 1.

Будьте здорові!

За матеріалами ЗМІ 

 

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, Київська лікарня швидкої допомоги, Київська лікарня швидкої допомоги, лікарня швидкої допомоги, БСП, Київська БСП, лікарня швидкої, КМКЛ ШМД

Top