Інфаркт. Поради лікаря

Опубліковано: 15.09.2018
Руденко Леонід Вікторович, Завідувач інфарктного відділення, Кардіолог вищої кваліфікаційної категорії

Ішемічна хвороба серця та її наслідки є однією з найголовніших причин смерті та втрати працездатності серед дорослого населення в усьому світі. В Україні від цієї хвороби потерпає до 25% населення і щорічно фіксується більше 40 тисяч випадків гострого та дуже небезпечного її прояву – інфаркту.

Серце людини працює без відпочинку, ритмічно скорочуючись і перекачуючи по судинам кров, аби кожна клітинка організму отримала усе необхідне для існування. До самого серцевого м’язу кисень та поживні речовини надходять з кровотоком через коронарні артерії. Коли внаслідок атеросклерозу, просвіт у цих судинах звужується, їх пропускна здатність погіршується і серце не отримує необхідну йому кількість кисню – виникає ішемічна хвороба серця.

Прояв цієї хвороби відчувається при фізичному або емоційному навантаженні, коли потреба у кисні підвищується. З’являється загрудинний біль, задишка. При наявності таких симптомів, обов’язково потрібно звернутися до сімейного лікаря і зробити необхідні обстеження. Якщо вчасно розпочати лікування, відкоригувати свій раціон та відмовитись від шкідливих звичок – можна запобігти подальшому розвитку ішемічної хвороби та попередити появу гострої її форми – інфаркту. Наприклад, відмова від нікотину знижує ризик виникнення цієї хвороби у рази.

Гостра форма ішемічної хвороби серця – інфаркт міокарду виникає коли звужена судина перекривається тромбом, кровопостачання по ній припиняється, певна ділянка серця не отримує кисню взагалі, і клітини міокарду починають відмирати. Аби врятувати життя та здоров’я хворому, потрібно якнайшвидше відновити кровопостачання. Якщо протягом 20-30 хвилин людина отримає кваліфіковану медичну допомогу, негативні наслідки будуть мінімальними.

Вважається, що інфаркт це хвороба переважно літніх людей, проте дедалі частіше вона виникає і у віковій категорії до 35 років. За минулий рік у відділенні проходили лікування двоє вісімнадцятирічних пацієнтів. До інфаркту в обох випадках призвів спазм судини. Якщо спазм довготривалий це також може призвести до відмирання клітин міокарду.

Інфаркт найчастіше проявляється загрудинним болем, і іноді хворі розцінюють даний симптом як прояв остеохондрозу, або захворювання шлунково-кишкового тракту — на печію, звісно, не звертають уваги. А це дуже типова і одна з головних ознак інфаркту – пекучий біль, настільки сильний, що людина інколи втрачає свідомість. Біль може супроводжуватися пітливістю, страхом смерті, може виникнути нудота або навіть блювота, може німіти рука, щока або віддавати в ліву лопатку.

Існує і абдомінальний варіант прояву захворювання, коли болить тільки верхня частина живота – епігастральна область. Це також може ввести в оману, особливо якщо людина має виразку або інші подібні захворювання.

Бувають випадки астматичного прояву інфаркту. Він характеризується задишкою, різкою нестачею повітря. У лежачому положенні задишка значно посилюється, і хворий змушений сидіти, аби полегшити свій стан.

Іноді гостра ішемічна хвороба проходить безсимптомно і людина навіть не підозрює, що перенесла серцевий напад. Вже через деякий час, при обстеженні виявляємо зміни на кардіограмі.

Інфаркт – дуже небезпечне захворювання, тому без сумніву викликайте «швидку допомогу», якщо один із наведених вище симптомів присутній у Вас або у когось із оточення.

До приїзду медиків можна скористатися препаратами швидкої допомоги для серця: якщо вже були прояви ішемічної хвороби і нітрогліцерин призначав лікар, можна покласти таблетку під язик.

Якщо біль зник, а через 15 хвилин знову повернувся, потрібно повторити прийом препарату, при цьому обов’зково контролювати тиск.

Коли це дійсно нестерпний, пекучий біль, можна прийняти одночасно дві-три таблетки аспірину (150-325 мг) або 4 таблетки (300мг) клопідогрель чи 180 мг тікагрелору.

Дуже важливо пам’ятати, що у випадку з інфарктом фактор часу є вирішальним. Загибель клітин серця починається вже через 20- 30 хвилин після припинення кровотоку. Чим раніше розпочати лікування, тим більше шансів на одужання.

Будьте здорові! І бережіть себе!

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, КМКЛ ШМД, міська клінічна лікарня швидкої допомоги, лікарня швидкої допомоги, швидка, БСП, Київська БСП, больница скорой помощи, БСМП, скорая помощь в Киеве

Всі публікації автора

Думка лікаря

Резніченко Володимир Іванович, Завідувач відділення хірургії хребта та спинного мозку, Нейрохірург вищої кваліфікаційної категорії, к.мед.н., Заслужений лікар України