Інфаркт. Поради лікаря

Опубліковано: 15.09.2018
Руденко Леонід Вікторович, Завідувач інфарктного відділення, Кардіолог вищої кваліфікаційної категорії

Ішемічна хвороба серця та її наслідки є однією з найголовніших причин смерті та втрати працездатності серед дорослого населення в усьому світі. В Україні від цієї хвороби потерпає до 25% населення і щорічно фіксується більше 40 тисяч випадків гострого та дуже небезпечного її прояву – інфаркту.

Серце людини працює без відпочинку, ритмічно скорочуючись і перекачуючи по судинам кров, аби кожна клітинка організму отримала усе необхідне для існування. До самого серцевого м’язу кисень та поживні речовини надходять з кровотоком через коронарні артерії. Коли внаслідок атеросклерозу, просвіт у цих судинах звужується, їх пропускна здатність погіршується і серце не отримує необхідну йому кількість кисню – виникає ішемічна хвороба серця.

Прояв цієї хвороби відчувається при фізичному або емоційному навантаженні, коли потреба у кисні підвищується. З’являється загрудинний біль, задишка. При наявності таких симптомів, обов’язково потрібно звернутися до сімейного лікаря і зробити необхідні обстеження. Якщо вчасно розпочати лікування, відкоригувати свій раціон та відмовитись від шкідливих звичок – можна запобігти подальшому розвитку ішемічної хвороби та попередити появу гострої її форми – інфаркту. Наприклад, відмова від нікотину знижує ризик виникнення цієї хвороби у рази.

Гостра форма ішемічної хвороби серця – інфаркт міокарду виникає коли звужена судина перекривається тромбом, кровопостачання по ній припиняється, певна ділянка серця не отримує кисню взагалі, і клітини міокарду починають відмирати. Аби врятувати життя та здоров’я хворому, потрібно якнайшвидше відновити кровопостачання. Якщо протягом 20-30 хвилин людина отримає кваліфіковану медичну допомогу, негативні наслідки будуть мінімальними.

Вважається, що інфаркт це хвороба переважно літніх людей, проте дедалі частіше вона виникає і у віковій категорії до 35 років. За минулий рік у відділенні проходили лікування двоє вісімнадцятирічних пацієнтів. До інфаркту в обох випадках призвів спазм судини. Якщо спазм довготривалий це також може призвести до відмирання клітин міокарду.

Інфаркт найчастіше проявляється загрудинним болем, і іноді хворі розцінюють даний симптом як прояв остеохондрозу, або захворювання шлунково-кишкового тракту — на печію, звісно, не звертають уваги. А це дуже типова і одна з головних ознак інфаркту – пекучий біль, настільки сильний, що людина інколи втрачає свідомість. Біль може супроводжуватися пітливістю, страхом смерті, може виникнути нудота або навіть блювота, може німіти рука, щока або віддавати в ліву лопатку.

Існує і абдомінальний варіант прояву захворювання, коли болить тільки верхня частина живота – епігастральна область. Це також може ввести в оману, особливо якщо людина має виразку або інші подібні захворювання.

Бувають випадки астматичного прояву інфаркту. Він характеризується задишкою, різкою нестачею повітря. У лежачому положенні задишка значно посилюється, і хворий змушений сидіти, аби полегшити свій стан.

Іноді гостра ішемічна хвороба проходить безсимптомно і людина навіть не підозрює, що перенесла серцевий напад. Вже через деякий час, при обстеженні виявляємо зміни на кардіограмі.

Інфаркт – дуже небезпечне захворювання, тому без сумніву викликайте «швидку допомогу», якщо один із наведених вище симптомів присутній у Вас або у когось із оточення.

До приїзду медиків можна скористатися препаратами швидкої допомоги для серця: якщо вже були прояви ішемічної хвороби і нітрогліцерин призначав лікар, можна покласти таблетку під язик.

Якщо біль зник, а через 15 хвилин знову повернувся, потрібно повторити прийом препарату, при цьому обов’зково контролювати тиск.

Коли це дійсно нестерпний, пекучий біль, можна прийняти одночасно дві-три таблетки аспірину (150-325 мг) або 4 таблетки (300мг) клопідогрель чи 180 мг тікагрелору.

Дуже важливо пам’ятати, що у випадку з інфарктом фактор часу є вирішальним. Загибель клітин серця починається вже через 20- 30 хвилин після припинення кровотоку. Чим раніше розпочати лікування, тим більше шансів на одужання.

Будьте здорові! І бережіть себе!

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, КМКЛ ШМД, міська клінічна лікарня швидкої допомоги, лікарня швидкої допомоги, швидка, БСП, Київська БСП, больница скорой помощи, БСМП, скорая помощь в Киеве

Всі публікації автора

Думка лікаря

Резніченко Володимир Іванович, Завідувач відділення хірургії хребта та спинного мозку, Нейрохірург вищої кваліфікаційної категорії, к.мед.н., Заслужений лікар України
04.10.2018
Руденко Леонід Вікторович, Завідувач інфарктного відділення, Кардіолог вищої кваліфікаційної категорії
15.09.2018
Небор Ярослав Ярославович, Лікар нейрохірургічного відділення №2
04.09.2018
Небор Ярослав Ярославович – Лікар-токсиколог вищої кваліфікаційної категорії відділення токсикології КМКЛ ШМД
30.08.2018
Богомол Алла Григорівна, Завідувач токсикологічного відділення, Лікар вищої кваліфікаційної категорії
01.08.2018
Top