Сучасні хірургічні технології та досвід наших фахівців повертають важким хворим з остеопорозом радість руху та повноцінного життя

Опубліковано: 04.10.2018
Резніченко Володимир Іванович, Завідувач відділення хірургії хребта та спинного мозку, Нейрохірург вищої кваліфікаційної категорії, к.мед.н., Заслужений лікар України

Застосування сучасних технологій із використанням фенестрованих та канельованих транспедикулярних гвинтів; С-дуги; інструментів для кіфо- і вертебропластики дозволяє проводити хірургічне втручання пацієнтам зі значним зниженням щільності кісткової тканини (остеопороз) з різноманітною патологією.

Останнім часом значно збільшилась кількість хворих із неврологічною симптоматикою та вираженим больовим синдромом за рахунок системного захворювання скелета – остеопорозу”, – розповідає завідувач відділення хірургії хребта та спинного мозку КМКЛ ШМД к.м.н. Резніченко Володимир Іванович. “Застосовуючи сучасні технології та досвід фахівців нашого відділення, ми успішно оперуємо таких пацієнтів та повертаємо їм можливість вільно рухатись”, – говорить нейрохірург.

З клінічної практики:

Хвора Д. 66 років звернулася за допомогою до відділення нейрохірургії хребта та спинного мозку зі скаргами на виражений біль в попереку з іррадіацією в обидві ноги, виражену слабкість в ногах, затримку сечі. Жінка розповіла, що проблеми зі здоров’ям почались приблизно рік тому, і вона неодноразово консультувалась в різних медичних закладах, проходила лікування в неврологічному стаціонарі. На жаль, консервативне лікування не принесло бажаного результату, симптоматика поступово прогресувала: за останній місяць різко ослабли ноги, з’явились спастичні мимовільні рухи в нижніх кінцівках.

Неврологічно: Нижній спастичний парапарез Fr C з порушенням функції тазових органів по типу часткової затримки. Виражений люмбалгічний синдром. Проведено ретроспективну оцінку представлених знімків МРТ (компресійні переломи тіл Th12, L3, L4; об’ємний утвір конуса спинного мозку)(зображення 1). В умовах стаціонару проведено СКТ грудо-поперекового відділу хребта (зображення 2).

Зображення 1

 

Зображення 2

 

Враховуючи дані нейровізуалізації, неврологічний статус та скарги хворої, встановлено діагноз:

Патологічні переломи тіл Th12 ІІ-ІІІ ст, L3, L4 І ст. (остеопороз). Об’ємний утвір конуса спинного мозку (лікворна кіста, наслідки крововиливу в конус спинного мозку). Виражений больовий синдром з явищами спастики. Нижній парапарез Fr C. Порушення функції тазових органів по типу затримки. ІХС. Дифузний кардіосклероз СН ІІ «А» ст.

Остеопороз — системне захворювання скелета, яке характеризується зменшенням маси кістки в одиниці об’єму та порушенням мікроархітектури кісткової тканини, що призводить до підвищення крихкості кісток та високого ризику їх переломів. Організмові для підтримки нормальної роботи всіх систем постійно потрібні мінеральні речовини і кісткова тканина — щось на зразок складу, в якому зберігається “недоторканний запас” цих речовин. Коли їх не вистачає у їжі, організм запозичує їх у кісток. Постійне запозичення призводить до того, що кістки стають крихкими, порожнистими та менш щільними, відбувається втрата кісткової тканини, зменшення її маси і як наслідок розвивається остеопороз.

Згідно із класифікацією виділяють первинний і вторинний остеопороз.

Первинний

Термін “первинний” застосовується до тих пацієнтів, у яких остеопороз розвивається внаслідок причин, пов’язаних з менопаузою й старінням.

Вторинний

Якщо остеопороз виникає внаслідок основного захворювання, його трактують як вторинний. Як правило, вторинні форми остеопорозу класифікуються відповідно до наступних причин:

Ендокринні порушення (гіпертиреоз, гіперкортицизм, цукровий діабет, гіпогонадизм, гіперпаратиреоз, захворювання гіпофіза).

Призначення лікарських засобів (глюкокортикоїди, гепарин, метотрексат, препарати літію, антациди).

Захворювання органів травлення (гастроектомія, запальні захворювання кишечнику, синдром мальабсорбції, захворювання гепатобіліарної системи).

Захворювання нирок (хронічна ниркова недостатність, нирковий канальцевий ацидоз, синдром Фанконі).

Захворювання крові (лейкоз, лімфоми, системний мастоцитоз, мієломна хвороба, таласемія та інші анемії, хвороба Гоше).

Захворювання сполучної тканини (недосконалий остеогенез, синдром Елерса-Данлоса, синдром Морфана, ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак).

Інші причини: вагітність та лактація, іммобілізація, злоякісні новоутворення, нервово-психічна анорексія, зловживання алкоголем, гіперфосфатемія, синдром Рейлі-Дея).

Проблема остеопорозу є значимою для спінальної нейрохірургії. Існує категорія пацієнтів із захворюваннями хребта, яка потребує обов’язкового хірургічного втручання. Для них операція – це єдина можливість одужати. Проте пористе тіло хребця не в змозі протягом тривалого часу міцно утримувати гвинти. Через деякий час, навіть при незначних навантаженнях, гвинт розхитується, і порушується стабільність всієї імплантованої конструкції. Виникає необхідність повторного хірургічного втручання.

Введення медичного цементу безпосередньо через отвори (фенестри) у гвинті, дозволяє запобігти його подальшій нестабільності, і звичайно уникнути подальших ускладнень та повторних операцій, і водночас зміцнює тіло хребця.

Спочатку ми ввели фенестровані гвинти, потім успішно провели ламінектомію, дуро- та мієлотомію, зробили ревізію об’ємного утворення – це виявилась лікворна кіста з гемосидерином. Наступним етапом через фенестровані гвинти в тіла хребців введено кісковий цемент та зібрано систему стабілізації. Після чого проведено вертебропластику (укріплення тіла хребця кістковим цементом) третього та четвертого поперекових хребців”,- пояснює завідуючий відділенням.

 

Після операції стан пацієнтки значно покращився – вона вже ходить, хоча поки що з підтримкою, поступово приходять до норми функції тазових органів.

У минулому хворих із неврологічною симптоматикою за рахунок травми і захворювань хребта, з наявністю остеопорозу лікували довгий час консервативно, що в свою чергу призводило до втрати працездатності та інвалідизації. У нашому відділенні ми дійсно повертаємо пацієнтів із такими захворюваннями до повноцінного життя. Оперуємо аби наші пацієнти довгі роки залишалися здоровими”, – наголошує Володимир Іванович Резніченко.

Будьте здорові! І вчасно звертайтеся до лікарів!

Автор: спеціально для Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, КМКЛ ШМД, міська клінічна лікарня швидкої допомоги, лікарня швидкої допомоги, швидка, БСП, Київська БСП, больница скорой помощи, БСМП, скорая помощь в Киеве, захворювання хребта, позвоночник, остеопороз, боли в спине

Думка лікаря

Резніченко Володимир Іванович, Завідувач відділення хірургії хребта та спинного мозку, Нейрохірург вищої кваліфікаційної категорії, к.мед.н., Заслужений лікар України
04.10.2018
Руденко Леонід Вікторович, Завідувач інфарктного відділення, Кардіолог вищої кваліфікаційної категорії
15.09.2018
Небор Ярослав Ярославович, Лікар нейрохірургічного відділення №2
04.09.2018
Небор Ярослав Ярославович – Лікар-токсиколог вищої кваліфікаційної категорії відділення токсикології КМКЛ ШМД
30.08.2018
Богомол Алла Григорівна, Завідувач токсикологічного відділення, Лікар вищої кваліфікаційної категорії
01.08.2018
Top