Заява КМКЛ ШМД щодо питань трансплантації

Останні кілька днів у ЗМІ та соціальних мережах пройшла інформація щодо прецеденту з донором органів для трансплантації, який знаходився у відділенні інтенсивної терапії Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги.

З цього приводу лікарня заявляє наступне.

У  жовтні 2018 року до лікарні поступив чоловік  30 років з вогнепальним пораненням у голову. Причина поранення – суїцид.

Пацієнт знаходився у вкрай тяжкому стані і спеціалісти лікарні дійсно розглядали його як потенційного донора. Після розмови з фахівцями лікарні мати пацієнта дала згоду на видалення у нього органів у разі смерті головного мозку, що відповідає чинному законодавству країни та міжнародній практиці трансплантації.

Окремо наголошуємо, що головною і беззаперечною ціллю лікарні є надання допомоги навіть смертельно хворим пацієнтам. Тому лікарня робила все, щоб унеможливити смерть цього пацієнта, перевівши його на штучну вентиляцію легень та використовуючи всі засоби для його спасіння. Ще за добу до смерті пацієнт був стабільно важким, але говорити про смерть головного мозку підстав не було.

17 жовтня стан пацієнта різко погіршився і спеціалісти лікарні почали законодавчо виписану процедуру констатації смерті головного мозку, яка проходить у кілька етапів протягом 6-8 годин. Наприкінці проводиться доказове інструментальне обстеження з використанням найсучаснішої діагностичної апаратури з метою перевірки смерті мозку пацієнта. Нажаль, спеціалістам вдалося провести цю процедуру лише частково  — пацієнт помер.

Світовій практиці трансплантології добре відомо, що часто в процесі виконання протоколу, коли потенційний донор знаходиться в критичному стані і має ознаки смерті мозку, лікарі не завжди встигають провести повні діагностичні процедури із-за фізичної смерті пацієнта. Саме це сталося в цьому випадку.

Варто наголосити, що потенційні донори до КМКЛ ШМД потрапляють рідко. Причина в тому, що донор – це, як правило, молода людина з черепно-мозковою травмою або важким фатальним геморрагічним інсультом. Серед людей такого віку абсолютно переважна кількість пацієнтів, що помирають у лікарні, це люди, які зазнали несумісні з життям пошкодження внутрішніх органів і, відповідно, не можуть стати донорами.

Окремо хочемо заявити про свою прихильність щодо створення в Україні якісної системи трансплантації та бажання підтримувати цей процес. Фах спеціалістів лікарні дозволяє робити найскладніші операції  з трансплантації. Щиро вдячні громадськості, яка переймається проблемою трансплантації в Україні та допомагає формувати в суспільстві позитивне ставлення до цієї сфери медицини.

Але хочемо наголосити, що кожний окремий випадок з потенційним донором жодним чином не може бути об’єктом обговорення поза межами лікувального закладу, в першу чергу, з етичних та професійних міркувань. Рішення щодо відповідності того чи іншого пацієнта статусу донора органів мають приймати лише спеціалісти, виходячи з його стану та законодавчої процедури визначення смерті мозку пацієнта.

Просимо ЗМІ та окремих осіб, які переймаються проблемою донорства та трансплантації в Україні, з повагою ставитися до таких речей як людське життя, професіоналізм спеціалістів та лікарська таємниця.

Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги, КМКЛ ШМД, міська клінічна лікарня швидкої допомоги, лікарня швидкої допомоги, швидка, БСП, Київська БСП, больница скорой помощи, БСМП, скорая помощь в Киеве, донорство, органи, трансплантація, трансплантологія