Головний лікар КМКЛ ШМД про медичну реформу та лікарню

Головний лікар Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Ткаченко О.А.

«При непростому ставленні людей до системи охорони здоров’я слова подяки ми чуємо значно частіше слів критики. І це – головний сенс нашої роботи»

Про таких людей кажуть: «Від Бога». «Співак від Бога», «учитель від Бога»… В даному випадку – хірург… Він береться за операції, від яких відмовляється більшість його колег. І, мабуть, легко би написав підручник з внутрішньо-полосної хірургії.

Звуть його Олександр Анатолійович Ткаченко.

 Як доводить його досвід, талановита людина може бути й прекрасним адміністратором. За півтора десятиліття, які він очолює Київську міську клінічну лікарню швидкої медичної допомоги, Ткаченко створив міцний колектив провідних фахівців різних медичних галузей.

 Він не любить публічності і шуму. Ні навколо себе, ні навколо лікарні, яку очолює. Це, напевне, чи не єдине інтерв’ю, яке він погодився дати за свою багаторічну кар’єру головного лікаря однієї з найбільших  клінік України…

– Олександре Анатолійовичу, у минулому році Вас було переобрано головним лікарем КМКЛ ШМД. З чим Вас вітаємо. Наскільки складно було пройти конкурсний відбір?

 (Посміхається). Ні. Якщо людина розуміється у специфіці лікарні швидкої допомоги, то їй буде просто пройти конкурс. Дякуючи конкурсу ми по-новому почали дивитися на цілий комплекс проблем і змогли донести до комісії наше бачення перспектив лікарні.

– Ви заговорили про проблеми лікарні. Давайте про них детальніше. В соціальних мережах пройшов слух, що лікарня знаходиться в стані ліквідації, в декого почалась паніка: лікарню закривають. Роз’ясніть ситуацію.

– Чув! (Посміхається). Нічого страшного не сталося. Але я, по-перше, щиро дякую всім небайдужим до долі лікарні. Щодо «ліквідації». Йде реорганізація лікарні згідно закону, який передбачає перехід до другого етапу медичної реформи – зміни механізмів фінансування медичних закладів другого рівня. Ні про яке закриття чи ліквідацію мова не йде. Відповідно до закону з першого квітня цього року змінюється механізм фінансування лікарні і має змінитися її юридичний статус. Тепер ми будемо отримувати кошти за надану медичну допомогу від Національної служби здоров’я, а на модернізацію лікарні – закупівлю обладнання, проведення ремонтів чи реконструкції, оплату комунальних послуг – з місцевого бюджету. Згідно бюджетного кодексу певні статті може фінансувати місцева влада.

Для реалізації цього механізму  заклади охорони здоров’я повинні пройти перереєстрацію у комунальні підприємства. Саме це зараз і відбувається. Це суто організаційно-правовий  момент, поточної роботи лікарні він не стосується. Ми продовжуємо приймати та лікувати пацієнтів у штатному режимі. А для нас – штатний – це 24/7.

– Якщо вже заговорили про медичну реформу, уточніть будь ласка, яким чином в результаті реалізації медичної реформи другого рівня буде відбуватися фінансування лікарні? Хто, за що і скільки буде платити, і чи не станеться так, що те, що зараз безоплатно,  пацієнтам доведеться оплачувати з власної кишені?

– Хочу запевнити, що всі ці страхи (посміхається) не мають під собою жодного підґрунтя. Пацієнт буде отримувати медичні послуги, а Національна служба здоров’я буде оплачувати їх згідно наданого опису. Наприклад, проліковано хворого з гострим апендицитом, на нього витрачено певні кошти. Це все буде компенсовуватися, це все буде оплачувати Національна служба здоров’я. Вся невідкладна (ургентна) допомога буде надаватися пацієнтам безоплатно, як і зараз.

– А як буде розгортатися ситуація з платними послугами, наприклад такими як МРТ, на яких лікарня заробляє кошти? Після медичної реформи це теж залишатиметься платною послугою?

– Перелік платних послуг, що дозволено надавати у медичних закладах не тільки Києва, а і взагалі по Україні, затверджено відповідною постановою Кабінету міністрів. Вона є у вільному доступі, всі про неї знають. Це стосується, наприклад, перебування у палатах підвищеної комфортності. МРТ, до речі, не є ургентним способом обстеження в усіх випадках. Тому деякі послуги, що надаються у плановому порядку, згідно з цією постановою КМУ, були і будуть платними. Цей перелік оновлюється майже щороку.

– Зрозуміло, що немає нічого  безплатного. Тому давайте про головне, про гроші. Яким був бюджет лікарні у минулому році, на що були витрачені ці кошти?

– В минулому році бюджет лікарні склав близько 280 млн. грн. Майже 80% цієї суми становили заробітна платня, нарахування на заробітну платню, податки, оплата комунальних послуг.

– Раніше система фінансування була більш-менш зрозумілою. Лікарня подавала свої плани на фінансування з їх обґрунтуванням, КМДА виділяв кошти за можливості. Як це буде відбуватися зараз? Чи маєте Ви якесь уявлення щодо об’ємів фінансування лікарні після введення реформи?

– Думаю, що будемо отримувати стільки же, а можливо більше. Адже підрахунок буде йти, виходячи з кількості наданих медичних послуг. Саме по кількості пролікованих пацієнтів буде йти фінансування. Крім того, місцеві бюджети не будуть стояти осторонь наших проблем. Як я вже сказав, саме з місцевих бюджетів будуть фінансуватись оновлення лікарні і  комунальні платежі. То ж я не переймаюсь, такій лікарні, як ЛШМД, банкрутство не загрожує (всміхається).

– Ходять чутки, що незареєстровані на первинці пацієнти не зможуть звернутися до лікарні швидкої медичної допомоги.

 – Згідно закону, пацієнт направляється лікарем першої ланки до того чи іншого спеціаліста. Сімейний лікар повинен направити. Якщо це ургентний випадок, то це або швидка повинна привезти, або направлення повинно бути, або хворий може звернутися самостійно.

– Тобто ніхто не буде вимагати довідку від сімейного лікаря у випадку гострого апендициту.

 – Ні, звичайно. Навіть на місце реєстрації дивитися не будемо. Сам факт, наприклад, гострого апендициту – це ургентний випадок. Тому він фінансується Національною службою здоров’я по так званому глобальному бюджету.

– Дякую, що розвіяли деякі плітки щодо медичної реформи. Давайте поговоримо про клініку, яку Ви очолюєте.

 – Тоді це інтерв’ю не закінчиться ніколи (посміхається)

 – Впевнені, що Вам є що розповісти, але будемо цінувати час наших читачів. Багато хто вважає, що КМКЛ ШМД — лікарня протиріч. З одного боку, це лікарня з висококласним медичним персоналом (тут дійсно лікують – це говоримо не ми, а люди у соціальних мережах), з іншого – “совковість” зовнішнього та внутрішнього вигляду, застаріле обладнання. Прокоментуйте будь ласка.

 – Тут важко щось коментувати, адже лікарня працює з 1985 року. Відповідно проект будівництва лікарні було розроблено у першій половині восьмидесятих, тому змінити щось кардинально досить важко. Та, як Ви знаєте, фінансування медицини довгі роки йшло по залишковому принципу. Але за останні роки зміни на краще є. Проведено сучасні капітальні ремонти, введено в дію сучасне обладнання. В минулому році було значно збільшено фінансування медикаментозного забезпечення. В цілому за останні 3-4 роки дуже багато зроблено. Звичайно, попереду ще багато роботи. Треба закінчити те, що ми вже почали — запустити в дію Центр серцево-судинної патології. Треба оновлювати та утеплювати фасади, міняти вікна та всі комунікації. Внутрішнє облаштування палат треба робити сучасним, як в усьому цивілізованому світі. Це неможливо зробити за рік. Тим більше, Ви ж розумієте, що зупиняти роботу лікарні ні на хвилину не можна.

– В які суми оцінюються такі плани?

– Поки про це важко говорити, оскільки ще не проведена відповідна фахова оцінка, немає проекту. Я можу говорити, наприклад, про проект Центру судинної патології, де замовником є Інженерний центр. Якщо буде встановлено обладнання, що передбачено проектом, то там цифра підходить до пів мільярда гривень. Цим проектом передбачено складну техніку, наприклад ангеографи. Їх має буде два. Один з них – це ангеограф з комп’ютерним томографом. Щоб Ви зрозуміли складність цієї техніки, маю сказати, що в світі лише кілька виробників, що виготовляють подібні апарати. У нас вже готовий проект щодо оновлення протипожежної сигналізації для всієї лікарні. Згідно експертного висновку він оцінюється майже в 14 мільйонів гривень.

Щодо повної реконструкції… Я не готовий назвати суму. Спочатку мають бути виділені кошти і проведено тендер на підготовку проекту. Але ми маємо розуміти – хочемо світовий рівень обслуговування у лікарні – за це треба платити. І це значні кошти. Високотехнологічна медицина – це дорого.

– Кажуть, що за останні роки міська влада закупила медичного обладнання для київських лікарень чи не на мільярди гривень. З цього приводу два питання. На яку суму і яке саме обладнання отримала Ваша лікарня за останні роки і хто саме закуповує обладнання та ліки для КМКЛ ШМД?

– Лікарня кожного року отримує обладнання, яке закуповується департаментом. Ми багато обладнання отримали за минулі роки – було повністю оновлено відділення невідкладної допомоги, його операційний блок. Обладнання сучасне,  працює ефективно. Це на десятки, якщо не на сотні мільйонів гривень. В минулому році отримали «подарунок» і наші нейрохірурги. Це німецький мікроскоп, про який мріяли вже багато років.

– Знаю, що в лікарні є проблеми з обладнанням, яке можна віднести до критично необхідного. Той же мікроскоп для нейрохірургів. Але при всіх операціях з використанням того мікроскопу застосовувалася наркозна апаратура виробництва 80 рр. минулого століття. І це не поодинокий приклад. Яке обладнання є критичним для лікарні, що потрібно наразі невідкладно?

– Взагалі для будь-якої лікарні обладнання, що не оновлюється, є критичним. Будь-яке обладнання, що виготовлене, наприклад, 10 років тому, сьогодні вже застаріло. Скажу більше, за декілька років будь-яке обладнання морально застаріває, з’являються новітні технології.

Як для лікарні швидкої допомоги для нас критичним є те обладнання, за допомогою якого відбувається інтенсивна терапія хворих у відділеннях інтенсивної терапії, що раніше називали відділеннями реанімації. Тобто це обладнання штучної вентиляції легень, монітори, слідкуюча апаратура, апаратура ультразвукової та рентгенівської діагностики, інше. Тобто це обладнання, завдяки якому можна швидко діагностувати і надавати ефективну реанімаційну допомогу пацієнтам. І на нього у нас завжди велике навантаження. Щоденно в нашій лікарні знаходиться близько 20 хворих на системі штучної вентиляції легень. Це важкі хворі, що потребують спеціальних методів вентиляції і найсучасніших методів інтенсивної терапії.

Теж саме стосується хірургії, проведення анестезії чи наркозу. У нас сучасне обладнання для проведення складних оперативних втручань. Наприклад. Ви згадали мікроскоп, при застосуванні якого операції можуть проводитися і 10, і 12 годин. Відповідно, наркозне обладнання там надсучасне – стоять бельгійські наркозні станції, вводяться різні види наркозу – газові та інші. Але все одно таких апаратів не вистачає, його постійно треба оновлювати. Те ж саме стосується дихального обладнання. В нас є апарати, які напрацювали більше ста тисяч годин. Та й частину операційних столів ми ще маємо в достатній кількості. У нас можуть працювати одночасно 28 операційних столів. Як правило, це не потрібно, але були випадки, коли ми розгортали всі столи. Як це було в лютому 2014 року. Не хотілось би це повторювати, але лікарня має бути готовою до всього.

– Так, я пам’ятаю той день. Але хіба не можна працювати на старому обладнанні?

– Можна. Ми працюємо і на старому обладнанні. Як Вам роз’яснити? Такий приклад. Можна їздити на дуже старому авто, яке вже сотні разів ремонтувалося. Але шанси, що воно дасть збій і станеться аварія значно вищі, ніж навіть на не дуже дорогому, але новому автомобілі.  Зрозуміли аналогію? Як і у випадку з авто ціна якості обладнання – людське життя.

– Дякую за таку аналогію. Думаю, для багатьох вона більш ніж зрозуміла. З Вашого дозволу, останнє питання. Доводилось чути оцінки, що  КМКЛ ШМД є найкращою реанімаційно-хурургічною клінікою України, що за своїм рівнем відповідає рівню кращих світових клінік. Похизуєтесь чимось?

– Тут дуже важко відповісти, але можна і дуже просто. Дуже важко, тому що щодобове чергування, воно кожного дня особливе. Це різні випадки, і вони завжди унікальні, завжди потребують складних рішень. Те, що лікарня на 90% хірургічно-реанімаційна – це правда.

Наведу кілька фактів. Наприклад, до нас в середньому за рік доставляються близько 10 хворих, у яких вже наступила зупинка серцево-легеневої діяльності. Тобто у стані клінічної смерті. З них 2 людини, нажаль, помирають, але інших 8 ми реанімуємо, лікуємо, вони виписуються.

Ви просили похизуватися? Ну ось такий свіжий приклад. Нещодавно ми виписали пацієнта, у якого було 4 ножових поранення в серце. В нього була зупинка серця ще в кареті швидкої допомоги, під час операційного втручання було 7 реанімаційних заходів, коли зупинялося серце. Зараз він уже дома.

Так, дуже приємно чути гарні відгуки про роботу нашої лікарні. Роботу нашого відділення інтенсивної терапії, хірургічних і нейрохірургічних відділень давно оцінили по достоїнству не тільки наші, але і закордонні фахівці. З  Ізраїлю, Австрії, Німеччини, Великої Британії. Але головне, що її оцінюють наші пацієнти.

При усьому непростому відношенні людей до системи охорони здоров’я слова подяки ми чуємо значно частіше слів критики.

І це – головний сенс нашої роботи.

 

Інтерв’ю взяла Тетяна Велімовська

Top